نویسنده تنبل

مثل همیشه در فیس بوک می چرخیدم و پیجها را سر کشی می کردم که به خبری برخوردم (( چلچراغ توقیف شد )) . با خودم گفتم حتما دوباره شایعه کردند. جرئتشان برای چاپ مطالب بالا بود ( منظور شوخی های سیاسی  است) که بعید می دانستم دلیلی  بالاتر از این برای توقیف وجود داشته باشد که اگر دلیل این بود باید بار ها و بار ها این مجله تا به حال توقیف می شد.فکر کردم خبر شایعه هست. به دکه کنار بلوک رفتم و خبر را پرسیدم.گفت(( اره..مگر چه داشته شماره قبل )).سایت خواب بزرگ هم که نویسنده اش از نویسندگان 40 چراغ است خبر را تا یید کرد. من مانده بودم و بهت خبر. باور بکنید یا نه یک مجله یا روزنامه و یا هفته نامه می تواند یک نوستالژی باشد . 40 چراغ برای من یک نوستالژی هشت ساله بود. نوستالژی نوجوانی و اوایل جوانیم. اولین شماره ای که از  40چراغ  خریدم مصاحبه با لاله و ستاره اسکندری روی جلدش بود. ان موقع زمان اوج این دو خواهر بود..بعد از ان معتاد شدم .40 چراغ صدای نسل سوم بود (کاش فعل ماضی هیچ وقت صرف نمی شد) .حالا من را به یکباره از تمام نو جوانیم و دوست کاغذیم جدا کردند...چرا؟..هنوز هم نمی فهمم. امیدوارم دوباره 40 چراغش روشن و پر نور شود

قرار بود از inception بنویسم.بعد از دیدن فیلم درباره فیلم و مصاحبه با دی کاپریو کمی سرچ کردم.سایت یک پزشک و نسیمانه به خوبی راجب فیلم نوشته بودند.موسیقی فیلم و اهنگی که در طول داستان برای سینک کردن ذهن بازیگران در طول خوابها به کار برده شد فوق العاده بود. لینک چند تا از اهنگها را به عنوان نمونه با اهنگسازی hanns zimmer و از البومش که با نام خود فیلم بیرون داده برایتان گذاشته ام.بهترین سایتی که در بین سرچها دیدم یک ی مصاحبه ای بود که با دی کاپریو در ان بود ولی خب انگلیسی بود و زیاد..بنا بر این توقع نداشته باشید ترجمه را اینجا بگذارم. ولی جالب تر سایت ویکی پدیا بود. به جز توضیح سیناپس فیلم و اوردن نقد بعضی منتقدان سر شناس توضیحی علمی در رابطه با وقایع فیلم داشت که در تر جمه فارسی صفحه کلا حذف شده بود و در واقع ترجمه نشده بود.

  http://up.iranblog.com/Files0/372c8064603e4a4dafb9.mp3

1- این که در خواب به خواب دیگری فرو برویم حقیقت دارد    

2- اینکه زمان در لایه های زیرین ذهن کند تر است هم حقیقت دارد( در برنامه فرزاد حسنی  مهمان برنامه که روانشناس بود این گفته را تا کید کرد .. یادم نمی اید در ویکی پدیا بود یا نه)

3- مبحثی به نام پارادوکس را همه می شناسیم اما کاربرد ان در معماری ایده ای بود که نولان ( کارگردان فیلم) از ان به خوبی بهره جسته بود.

ساخت این پله غیر ممکن است

4- بحث به اشتراک گذاشتن یک تخیل برای چند نفر می تواند به حقیقت مبدل شود و یا به عبارتی می توانید به رویای افراد دیگر داخل شوید

اینها نمونه هایی از مسائل فیلم بودند. اما تماما تا زمانی که فیلم را ندیده اید برایتان بی معنی اند.

نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۸٩/٩/٤ساعت ٤:۱٧ ‎ق.ظ توسط ریحانه.م نظرات ()


Design By : Pichak